adamlar ilkel.şu an ezine peyniri, çin kültüründen daha ilginç gözümde. binlerce yıllık çin kültürünü hiçe saydığımın farkındayım ama kafanızı çevirdiğiniz her yerde kültürel öğeler gördüğünüzde, her şey sıradanlaşıyor.

bu çinliler, hiçbir zaman tarihlerinden, kütlürlerinden, geleneklerinden kopmamışlar. bizimle kıyaslandıklarında, onlarca kat daha gelenekseller. biz bayağı bir avrupalılaşmışız, şimdi şimdi anlıyorum. dışarı yeni açılan bir topluma göre normal belki de bu. bundan bi elli sene sonra durumlarına bakıp öyle yorum yapmak daha doğru olabilir. yine de ben gözlemlediğimi söylüyorum ve şu sonucu çıkarıyorum; kendi tarihlerine kültürlerine bu kadar bağlı bir millet oldukları için bir yandan ilkel kalıp, bir yandan da gitgide büyüyorlar.

nasıl bir denge bu anlamam ve bilmem. tezimi ortaya atıyorum ve çekiliyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Instagram

Twitter Updates

Meet The Author

çince ve benim adım yanyana geçmeli bunu bilin. dil ve tarih coğrafya fakültesi'nden mezunum, yani gayet siyasi bir kişiliğim de var, bunu da bilin. küçüklüğümden beri şehir şehir gezerim, bilin. birçok alana el atmış durumdayım, her şeyden biraz tadarım, ney de üflerim, piyano da çalarım, bunları da bilin. ha bak bilgiye inanırım. bilmeye inanırım. hayatın çekilirliğini bilmede ararım. hep beraber bilelim. bilgi karın doyurmasa da kalbi doyurur diyelim. www.pinaraltay.com