Evladım Öne Gel!


Sabahları mışıl mışıl uyurken istisnasız mikrofonla duyduğum ilk ses:

+ EVET! Arka tarafta oynayanlar, çabucak öne gelin.
(Çeşitli bağrış ve çığrışlar)
+ Evladım kime diyorum. Gelsinize oğlum buraya!
(Tüm bunlar elde mikrofon olmasına rağmen özellikle bağrılarak söyleniyor.)
+ Düzgün sıraya girin. Rahat. Hazırol. Günaydın!
(Güruh halinde bir "sağ ol" sesi)
+ Olmadı. GÜNAYDIN!
- SAĞ OL!
+ Evet. Buyur.
(Mikrofonu küçük bir çocuk alır ve Andımızı okumaya başlar. Tüm öğrenciler de her cümlede bir tekrar yapar yine güruh halinde. Genelde her çıkan bir iki satır unutur. Dolayısıyla Andımız daha kısa sürede biter.)
+ Rahat. (Bundan sonra müdür beyin söyleyecek bir sözü varsa disiplin konusunda veya yapacağı bir duyuru falan sözüne devam eder, yoksa işi bitirir, herkes sınıflarına girer.

Her sabah aynı seramoniyle uyanıyorum. Her sabah Andımızı okuyorum. O müdürü de kendi müdürümmüş gibi benimsedim. Kendisiyle yüz yüze tanışmak en büyük hayalim. Adeta bir ikinci okul orası benim için.
Saygılar.

photo: Selki Kasabası Merkez İlköğretim Okulu / Konya

1 yorum:

 

Instagram

Twitter Updates

Meet The Author

çince ve benim adım yanyana geçmeli bunu bilin. dil ve tarih coğrafya fakültesi'nden mezunum, yani gayet siyasi bir kişiliğim de var, bunu da bilin. küçüklüğümden beri şehir şehir gezerim, bilin. birçok alana el atmış durumdayım, her şeyden biraz tadarım, ney de üflerim, piyano da çalarım, bunları da bilin. ha bak bilgiye inanırım. bilmeye inanırım. hayatın çekilirliğini bilmede ararım. hep beraber bilelim. bilgi karın doyurmasa da kalbi doyurur diyelim. www.pinaraltay.com