Koyun Üstüne Bindirilen Veletler

Geçen gün yine test çözüyorum... (Bu testler pek bi yararlı olmaya başladı sosyal hayatıma!)

Bizim milletçe ne kadar agresif ve saldırgan olduğumuz inkar edilemez. En ufak şeyden nem kapan, anında bunu kaba kuvvete vuran tipleriz. İşte test çözerken ben bu özelliğimizin kökenini daha iyi kavradım.

Şöyle ki, soruda ufak bir bilgi verilmişti ve bu bilgi doğrusunda aşağısındaki seçeneklerden birini seçmemiz gerekiyordu. Bilgi şu:

Eski Türk devletlerinde savaşçılık özelliği çok önemliydi. Ergenlik çağındaki çocuklar atlara bindirilir, nasıl kılıç kullanacağı öğretilirdi. Bebek yaştaki ata binemeyecek çocuklar da koyunların üstüne bindirilir, savaşçı ruhunu küçük yaştan edinmeleri sağlanırdı. (!)

Kardeş, koyunun üstüne bindiriyorlarmış yahu el kadar bebekleri! Ne o, savaçcı olacak bizimkisi.Türklerin genlerinde var kavgacılık. Bizim ilk atalarımız da böyleymiş, biz de böyleyiz. Ha eskiden atlarla saldırılırmış, şimdi arabalarla birbirlerine geçiriyor insanlar. Araç farklı ama amaç aynı.

Bir kez daha beni bu kadar ulvi bilgilerle dolduran test kitaplarıma teşekkür ediyorum.

2 yorum:

 

Instagram

Twitter Updates

Meet The Author

çince ve benim adım yanyana geçmeli bunu bilin. dil ve tarih coğrafya fakültesi'nden mezunum, yani gayet siyasi bir kişiliğim de var, bunu da bilin. küçüklüğümden beri şehir şehir gezerim, bilin. birçok alana el atmış durumdayım, her şeyden biraz tadarım, ney de üflerim, piyano da çalarım, bunları da bilin. ha bak bilgiye inanırım. bilmeye inanırım. hayatın çekilirliğini bilmede ararım. hep beraber bilelim. bilgi karın doyurmasa da kalbi doyurur diyelim. www.pinaraltay.com