Kaptan be beni de al Karadeniz'e...


Blogumun muhteşem(!) keşif servisi sayesinde sizi bugün biriyle daha tanıştırmak istiyorum. Belki de tanıyorsunuz onu. Adı; Kaptan Yılmaz. Karadeniz bölgesinde acayip ünlü. Otellerin aranan sanatçısı...

Ben de Karadeniz turuna çıktığımızda gördüm onu. Deli dolu bir adam. İlk başta çok ciddi duruyor, yani yanına yaklaşıp, iki çift muhabbet edeceğiniz bir yapısı yok ama sahneye bir çıktı mı işte orada kopuyor ipler. Mehmet Ali Erbil'in düzey atlamış versiyonu. Hani sınır yok, anlatabiliyor muyum??

Şovunu izledikten sonra (hem hareketler, hem de şarkılar o kadar iyiydi ki, zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştım) albümünü aldı hemen babam. Evet, albümü var. Kendisi de tanınmadığından yakınıyor zaten. İlk başta babama "Neden alıyorsun ya!" dedim ama sonra bir dinledim albümü... Aman Allah'ım!!

Müthiş bir orkestrasyon, "çok bi bok anlıyorsun zaten" diyebilirsiniz ama benim de kendime göre bir müzik bilgim var yani... (Yazmadan geçmeyeyim, mesela "Allah belanı versin"deki keman sololarına hastayım, o melodiyi alıp, üstüne başka sözler yazarsanız, ortaya bir başyapıt çıkacağına inanıyorum.)

Neyse, işte ben Karadeniz müziği çok severim zaten ama mesela Ben Seni Sevduğumi, Koy Verdun Gittin Beni gibi şarkılardan dinleye dinleye sıkıldım artık. Her yerde çalınanlardan çok, daha az bilinenleri dinlemeyi seviyorum. Kaptan'ın albümünde de bu iki şarkı vardı, ilk önce geçeyim dedim sonra biraz durunca, çok değişik bir melodiyle karşılaştım altyapıda... Sözler aynı, ana melodi aynı ama o kadar güzel bir orkestrasyon var ki, anlatamam. Oturdum, başa sara sara dinledim.

İşin kötüsü Kaptan'ın hiç nette şarkısı yok! Albümü de D&R'da falan bulunmuyor. Ben eğer tüm albümü buraya koyarsam hem suç işlemiş olurum, hem de suçun ötesinde bunu Kaptan'a yapamam. Yalnız sadece tek bir videosunu buldum. Bu da ne yazık ki Kolbastı. "Gıdıkla Beni" diye bir şarkıymış :D Ama bu şarkı albümünde yok. Albümde kolbastı şarkısı yok! Ben yine de koyayım, en azından adamın tipini görün. Buyrun.

Ama Kaptan'ı bu videoyla değerlendirmeyin. Onu bir de yavaş şarkılarda görmeniz lazım...

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Instagram

Twitter Updates

Meet The Author

çince ve benim adım yanyana geçmeli bunu bilin. dil ve tarih coğrafya fakültesi'nden mezunum, yani gayet siyasi bir kişiliğim de var, bunu da bilin. küçüklüğümden beri şehir şehir gezerim, bilin. birçok alana el atmış durumdayım, her şeyden biraz tadarım, ney de üflerim, piyano da çalarım, bunları da bilin. ha bak bilgiye inanırım. bilmeye inanırım. hayatın çekilirliğini bilmede ararım. hep beraber bilelim. bilgi karın doyurmasa da kalbi doyurur diyelim. www.pinaraltay.com